Ko darīt, ja jēram ir pietūkuši vēderi, un kādi ir iemesli, tympania ārstēšana?

Aitu audzēšana ir izaicinājums pat pieredzējušam lauksaimniekam. Atgremotājiem ir ļoti jutīga gremošanas sistēma pret izmaiņām, tāpēc jebkurš sīkums barībā var izraisīt nopietnas sekas. Bieži vien liellopu fermu īpašnieki nezina, ko darīt, ja jēram ir pietūkušas vēders. Nekavējieties atrisināt šo problēmu, un tad jūs varat viegli glābt aitas no nāves.

Galvenie iemesli

Visbiežāk pietūkušais jēra vēders ir tipiskas rētas pazīmes. Spureklītis ir viena no atgremotāju kuņģa sekcijām. Tieši spureklī notiek galvenie pārtikas gremošanas procesi. Šajā sadaļā ir daudz labvēlīgo baktēriju, kas pārtikas gremošanas laikā atbrīvo nelielu daudzumu gāzu. Parasti gāzes izdalās dabiski un nekaitē dzīvniekam.

Nepiemērots ēdiens var izraisīt bagātīgu gāzes veidošanos, kas ievērojami izstiepj orgānu pēc lieluma. Spiediens uz sienām stimulē stipras akūtas sāpes, tāpēc dzīvnieks ir miegains, letarģisks, atsakās no pārtikas un ūdens. Raksturo saspringta, nedabiska poza ar saliektu muguru, pārmērīga trauksme. Deguna un acu membrānas var pārplūst ar asinīm, un gaita var kļūt ļodzīga un nestabila.

Parasti stāvokli izraisa barošana ar lielu daudzumu pārtikas produktu ar augstu olbaltumvielu daudzumu, piemēram, lucernu vai āboliņu. Tā pati problēma rodas pēc kartupeļu, biešu vai ābolu kāpostu, kāpostu, kas viegli raudzējas kuņģī, veidojoties gāzei, došanas. Arī rasai vai lietum samitrinātai zālei ir tendence raudzēties, tāpēc nav ieteicams ganīt aitas agrā rītā, tūlīt pēc lietus vai purvainā vietā.

Kā tas izpaužas?

Uzpūšanos ir viegli redzēt ar neapbruņotu aci. Abas vai kreisās puses malas ir ievērojami palielinātas. Dzīvnieks smagi elpo, atsakās no barības un barības, var gulēt nekustīgi vai negribīgi kustēties.

daudz jēru

Pēkšņu atteikumu barot un nopietnu dzīvnieka stāvokli izraisa akūts spurekļa pietūkums. Hronisku vēdera uzpūšanos papildina tikai neliels sānu izmēru pieaugums, un to parasti izraisa nelieli barošanas tehnoloģijas pārkāpumi.

Ko darīt, ja jēram ir pietūkušas vēders

Akūtai, tipiskajai rētai nepieciešama tūlītēja ārstēšana, pretējā gadījumā jērs var viegli nosmakt. Lai ārstētu aitas, pēc iespējas ātrāk ir nepieciešams noņemt lieko gāzi no kuņģa. Jēru nepieciešams novietot tā, lai ķermeņa augšdaļa būtu augstāka nekā apakšējā, un maigi iemasēt kreiso pusi. Ja jērs var kustēties, ir jēga to vadīt kalnā un vairākas reizes nolaist - aktīva kustība augšup stimulē gāzes izdalīšanos.

Eksperta atzinums
Zarechny Maxim Valerievich
Agronoms ar 12 gadu pieredzi. Mūsu labākais kotedžu eksperts.
Jēra vēderu var atmest ar aukstu ūdeni. Lai novērstu turpmāku gāzes veidošanos, iekšpusē ar varu piespiež kreolīnu vai pienā sajauktu terpentīna šķīdumu.

Ārkārtējos gadījumos veterinārārsts izmanto trokartu, lai caurdurtu jēra rētas sienu. Punkcija jāveic stingri noteiktā vietā - izsalkušā fossa, tieši pa vidu starp gūžas locītavu (gūžas locītavu) un jēra pēdējo ribu. Šo procedūru nevar veikt nesagatavota persona, tāpēc ir jēga nekavējoties pēc slimības sākuma izsaukt veterinārārstu. Ja viss noritēja labi, mēģeni kādu laiku atstāj punkcijas vietā, lai gāze varētu izplūst. Šajā gadījumā trokars tiek turēts ar īkšķi.

Pēc mēģenes noņemšanas no brūces punkcijas vieta jādezinficē ar jodu. Aitas tiek novērotas vairākas stundas. Ja stāvoklis ir apmierinošs, viņu var izlaist vispārējā kastē. Bet barošana ar koncentrātu un it īpaši sulīgu zaļu zāli ir jāierobežo līdz minimumam, vismaz pāris nedēļas.

Problēmu novēršana

Lai izvairītos no vēdera uzpūšanās jēros, ir rūpīgi jāizvēlas uzturs gan jaunām, gan pieaugušām aitām. Nav atļauts ganīt dzīvniekus purvainās ganībās vai vietās ar bagātīgu rasas veidošanos. Ja stipri līst, ganāmpulku ieteicams vadīt telpās un tikai pēc tam, kad vieta izžuvusi, atkal dodiet to laukā.

Rudenī un pavasarī aitas tiek pakāpeniski nodotas jaunai barībai. Sākumā ir atļauts dot zaļu zāli 15-20 minūtes dienā, un pēc tam laiku pakāpeniski palielina līdz vairākām stundām.

Nebarojiet jēriem pārpalikušos no galda vai mizojiet, ieskaitot kartupeļus, baklažānus, bietes. Nepieciešams regulāri pārskatīt aitu uzturu, saskaitot sausās un sulīgās barības saturu. Labāk, ja to dara sertificēts zootehniķis.

Nav atsauksmju, esiet pirmais, kas to pamet
Tieši tagad skatoties


Gurķi

Tomāti

Ķirbis